دکتر محمد علی حسینی 4 جراحی بینی 4 اسپیلنت بینی بعد از عمل
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

اسپیلنت بینی بعد از عمل

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

اسپیلنت بینی قطعه ای پلاستیکی یا سلیکونی است که برای جلوگیری از آسیب بینی و حفظ فرم جدید بینی بعد از عمل ستفاده می شود. در جراحی بینی تغییراتی در ساختار بینی ایجاد می شود. پره ها و تیغه بینی دستخوش تغییر می شود.

بعد از اتمام جراحی بینی بینی می تواند از محیط تاثیر بپذیرد و یا در اثر ضربه یا فشار های محدود نتیجه عمل دچار تغییر شود. جراحان زیبایی بعد از جراحی از اسپیلنت برای جلوگیری از تغییر فرم بینی استفاده می نمایند. البته کاربرد و کارایی اسپیلنت بینی به این جا ختم نمی شود و عدم استفاده از آن می تواند نتایج نامطلوبی داشته باشد. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری در این باره بخوانید.

انواع اسپیلنت بینی

اسپیلنت داخلی

بعد از برخی جراحی های بینی که سطح تغییرات اعمال شده در داخل بینی زیاد است همچون جراحی هایی که برای درمان شکستگی بینی انجام میشود، از اسپیلنت داخلی استفاده می شود. این اسپیلنت نیز از پلاستیک یا سلیکون ساخته شده و ساختار اتعطاف پذیر تری دارد. این نوع اسپیلنت در واقع از تغییر شکل داخل بینی و بازگشت نتیجه عمل جلوگیری میکند. جراحی بینی انحرافی یکی دیگر از جراحی هایی است که بعد از آن از اسپیلنت داخلی استفاده می شود. مراقبت های بعد از جراحی بینی را در این مقاله بخوانید.

اسپیلنت خارجی

این نوع اسپیلنت رایج تر و متداول تر است و در بیشتر جراحی های بینی استفاده می شود. مدت زمان ماندگاری اسپیلنت خارجی بعد از عمل بینی حدود 1 هفته است البته این زمان می تواند با توجه به میزان تغییرات اعمال شده و آناتومی بینی و صورت بیمار بیشتر یا کم تر باشد. استفاده از اسپیلنت خارجی مزیای زیادی دارد. که در قسمت کاربرد اسپیلنت بینی به آن می پردازیم .

کاربرد اسپیلنت بینی بعد از عمل

اسپیلنت بینی معمولا کارایی زیادی دارد. این قطعه بعد از عمل بینی همچنین از بازگشت تنیجه جراحی نیز جلوگیری می کند. پس از جراحی بینی پوست به مقدار زیادی دچار تورم می شود. این تورم بعد از جراحی بینی اگر کنترل نشود باعث ایجاد فاصله میان پوست و غضروف بینی می شود. پس از آن در این ناحیه بافت اضافه تشکیل می شود. و نتیجه عمل را به کلی تغییر می دهد و شرایط نامطلوبی پدید می اورد. چه کسی دوست دارد پس از جراحی بینی به جای بهبود ظاهر بینی دچار این مشکل شود؟

بنابر این جراحان پس از عمل بینی از اسپیلنت یا گچ بینی استفاده می کنند تا پوست به خوبی بر روی غضروف قرار بگیرد. آتل بینی یا اسپیلنت در کاهش تورم بینی نیز موثر هستند و با کاهش فاصله پوست و غضروف تورم بینی را تا حدود زیادی می کاهد. گچ بینی بعد از عمل از در تثبیت موقعیت جدید غضروف ها نیز موثر است و می تواند در شکل نهایی بینی تاثیر گذار باشد. درباره پروتز دائمی چانه بخوانید.

یکی دیگر از مشکلاتی که افراد تازه جراحی کرده را نگران می کند ضربه و آسیب به بینی است. حتما می دانید که ساختار بینی پس از جراحی تا چه مقدار آسیب پذیر است. پس از جراحی تا حدود یک هفته تا تثبیت فرم جدید بینی گچ یا اسپیلنت بینی از آن در برابر ضربه و فشار محافظت می کند. البته این حفاظت تنها در برابر ضربه های جزئی است و ضرباتی نظیر تصادف را نمی تواند دفع کند.

کارایی اسپیلنت داخلی بینی

اسپیلنت داخلی بینی با فشاری که به دیواره بینی و غشای داخلی آن وارد می کند باعث کاهش خونریزی بعد از جراحی می شود. البته هماتوم بعد از عمل بینی طبیعی است اما با اسپیلنت داخلی می توان آن را با سرعت بیشتری بهبود داد و به کاهش خونریزی بینی کمک کرد. به علاوه اسپیلنت داخلی باعث تثبیت و استحکام تیغه بینی می شود. اگر چه اسپیلنت داخلی به ندرت استفاده می شود اما استفاده آن در جراحی هایی که تیغه بینی جا به جا شده است بسیار موثر است.

برداشتن اسپیلنت بینی بعد از عمل

پس از عمل بینی در زمانی که جراح مشخص کرده است باید برای برداشتن اسپیلنت بینی مراجعه نمایید. در بیشتر موارد زمان مراجعه برای برداشتن اسپیلنت حدود 1 هفته است اما ممکن است 4 روز یا 2 هفته نیز به طول انجامد. تا زمان مراجعه برای باز کردن گچ بینی از دستکاری آن و اقدام خود سرانه برای باز کردن آن خودداری نمایید. اسپیلنت بینی باید توسط پزشک برداشته شود. درباره جراحی بینی بخوانید.

تا زمانی که برای باز کردن گچ بینی مراجعه کنید از خیس شدن اسپیلنت جلوگیری نمایید. در نوبت ویزیت باز کردن گچ بینی در صورت وجود بخیه نخ های بخیه نیز کشیده می شود. هر چند بیشتر جراحان استفاده از نخ بخیه جذبی را ترجیح می دهند.

پیش از مراجعه برای باز کردن گچ بینی می توانید آن را خیس نمایید تا راحت تر بتوان آن را باز کرد. باز کردن اسپیلنت بینی درد زیادی همراه ندارد و تنها هنگام جدا کردن آن ممکن است مختصر ناراحتی احساس نمایید. خیس شدن گچ بینی پیش از زمان مقرر می تواند باعث تغییر فرم بینی و نتیجه جراحی بینی شود . اگر در این مدت گچ بینی خیس شد به پزشک خود اطلاع دهید.

ورم بینی بعد از جراحی بینی را نمی توان تنها با کمک اسپیلنت بینی از بین برد . پس از باز کردن گچ و پانسمان بینی با چسب زدن بینی می توان به کاهش بیشتر تورم بینی کمک کرد. تورم بینی تا حدود 1 سال پس از جراحی ادامه دارد و پس از آن می توانید نتیجه واقعی جراحی را مشاهده نمایید. ویدئو های جراحی بینی و قبل و بعد از جراحی را در پیج دکتر حسینی مشاهده نمایید. همچنین در گالری ویدئو ها و نمونه کار های سایت نیز می توانید ویدئو ها و تصاویر زیادی مشاهده نمایید.

دکتر محمدعلی حسینی

دکتر محمدعلی حسینی

دکتر محمدعلی حسینی جراح و متخصص گوش حلق و بینی، با سابقه بیش از ۱۵ سال جراحی، بیش از ۴۵۰۰ جراحی بینی استخوانی و گوشتی و بیش از ۵۰۰ جراحی ترمیمی که قبلا توسط سایر همکاران جراحی شده بودند و اکثر آن ها نیاز به پیوند غضروف از گوش و یا دنده بودند، در اهواز مشغول به فعالیت هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پیوند غضروف در جراحی بینی

پیوند غضروف در جراحی بینی

بینی دارای بافت استخوانی و غضروفی است. غضروف داخل بافت بینی به بینی شکل و حالت میدهد. غضروف بینی به شکل دهی به پل بینی و نوک آن باعث می شود نوک بینی بالاتر قرار بگیرد. در برخی افراد افتادگی بینی به...

راهنمای انتخاب بهترین جراح بینی در اهواز

راهنمای انتخاب بهترین جراح بینی در اهواز

جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی و گاهی درمانی است که در کشور و سراسر دنیا انجام می شود. این عمل زیبایی نزد شهروندان شهر اهواز نیز محبوبیت خود را دارد. تقاضای بالا برای این عمل و تعدد...

تیپ پلاستی بینی در اهواز

تیپ پلاستی بینی در اهواز

به عقیده برخی از جراحان پلاستیک نوک بینی به دلیل اینکه تاثیر بسزایی می تواند بر روی چهره افراد بگذارد از این رو در جراحی زیبایی،جزء یکی از جراحی های چالش برانگیز محسوب می گردد. در خاورمیانه و همچنین...

جراحی بینی گوشتی در اهواز

جراحی بینی گوشتی در اهواز

جراحی های زیبایی از جمله جراحی هایی است که علاوه بر داشتن تخصص و تبحر پزشک متخصص در زمینه جراحی نیازمند ظرافت کاری زیادی می باشد. جراحان زیبایی مانند یک مجسمه ساز گل بدن را به زیبا ترین حالت ممکن در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.