دکتر محمد علی حسینی 4 جراحی بینی 4 جراحی انحراف بینی
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

جراحی انحراف بینی

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی با سپتوپلاستی ، نوعی جراحی بینی است که به منظور رفع انسداد مجرای داخل بینی و انحراف تیغه میانی بینی انجام می گیرد.

در عارضه انحراف تیغه میانی بینی، دیواره ما بین سوراخ های بینی جابجا شده که مجرای بینی و ساختارهای استخوانی بینی که شاخک نام دارند را مسدود می نماید.

از این رو جراحی انحراف بینی یکی از روش های موثر در درمان سینوزیت طولانی مدت، برداشت پولیپ بینی برطرف نمودن انسداد مجاری بینی به جامعه پزشکی معرفی شد و مورد استفاده قرار گرفت.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی جراحی انحراف بینی از جمله دلایل انجام و مراقبت های آن بپردازیم، پس با ما همراه باشید:

جراحی انحراف بینی

محل قرار گیری تیغه میانی بینی

تیغه میانی بینی، ساختاری استخوانی در داخل بینی است که:

 نقش حفاظت بینی را بر عهده دارد

مجاری هوایی سمت راست و چپ را از هم جدا می کند

 بافت مخاطی، تیغه میانی بینی را پوشش می دهد.

** در بیشتر افراد، تیغه میانی بینی کاملا صاف است.

علت اقدام افراد به جراحی انحراف بینی جیست؟

یکی از مشکلات اصلی که انحراف تیغه بینی زندگی فرد را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد، مشکلات تنفسی می باشد، از این رو هدف اصلی از جراحی انحراف بینی رفع انسداد بینی می باشد.همانگونه که می دانید انحراف تیغه بینی زمانی رخ می ده که تیغه میانی بینی به یک سمت از بینی انحراف پیدا کند. همچنین لازم به ذکر است که  یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در مشکلات تنفسی افراد بزرگ بودن شاخک های بینی آنها می باشد.

در برخی موارد که میزان انسداد بینی شدت نداشته باشد ، پزشک متخصص می تواند بدون جراحی و با تجویز برخی داروها ،عوارض ناشی از انحراف تیغه میانی بینی چون گرفتگی بینی را رفع نماید.

اقدامات مربوط به جراحی انحراف تیغه بینی

مشخصا یکی از اقدامات اصلی قبل از جراحی بینی، بررسی کامل ساختار بینی می باشد، در این موارد بلزم است بیمار هر نوع دارویی که مصرف می نماید را به پزشک گزارش دهد، سوابق پزشک بیمار در جراحی بینی بیمار بسیار اهمیت دارد، زیرا برخی بیماری ها ممکن است تاثیر منفی بر روی جراحی بگذارد،

از این رو ، انجام تست هایی از جمله آزمایش خون  قبل از جراحی بینی توصیه می گردد انجام گیرد.

آمادگی قبل از جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد، در این جراحی  بیمار در اطلاعاعی از روند جراحی نخواهد شد. البته ممکن است برخی از پزشکان این جراحی را با استفاده از بی حسی موضعی انجام دهند.در برخی موارد، این جراحی می تواند با بی حسی موضعی انجام گیرد که همه اینها بستگی به تکنیک های مورد استفاده توسط پزشک متخصص را دارد.

روند جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی با هدف صاف کردن استخوان و غضروف داخل بینی انجام می گیرد.

پزشک متخصص اقدام به تغییر فرم استخوان و غضروف بینی نموده و حتی ممکن است قسمتی از آن را بردارد. در صورتی که بزرگی شاخک ها باعث انسداد شده باشند، ممکن است نیاز به برداشت بخشی از شاخک ها باشد.

نتایج و دوره نقاهت جراحی انحراف بینی

ممکن است بیمار بمدت چند ساعت پس از جراحی  به دلیل باقی ماندن اثرات داروی بیهوشی، احساس خواب آلودگی کند.

پزشک متخصص به منظور کاهش درد بیمار، داروهای مسکن تجویز می نماید که لاز ماست به موقع و سر ساعت مصرف گردد.

در برخی موارد، اسپلینتی به مدت هفت روز بر روی بینی قرار می گیرد.

رعایت موارد زیر پس از جراحی انجراف تیغه بینی  بسیار توصیه می گردد:

  • فین نکردن و تخلیه بینی
  • دوری از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات
  • استراحت در منزل
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی های زیبایی یا درمان در ناحیه گوش و حلق و بینی می توانید با دکتر محمد علی حسینی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در اهواز تماس حاصل نمایید. راههای ارتباطی با مطب ایشان:  ۰۶۱۳۴۴۴۹۸۹۴ یا پیج اینستاگرام .

عوارض جراحی انحراف بینی

اگرچه درصد بروز عوارض پس از انجام این جراحی بسیار کم است اما احتمال بروز عوارض زیر نیز وجود دارد:

  • خونریزی
  • عفونت
  • بی حس شدن بینی و دندان ها
  • تغییر در حس بویایی

در آخر …

طبق تحقیقات به عمل آمده حدو هشتاد درصد بیمارانی که دچار انحراف در تیغه بینی خود هستند پس از جراحی انحراف بینی ، مشکل انسداد بینی آنها کاملا برطرف می گردد.

جراحی انحراف بینی باید از سوی پزشک و ا توجه به معاینات انجام شده تجویز  شود. در این روش جراحی،برای اصلاح انحراف تیغه بینی قسمتی از بافت استخوان و غضروف برداشته می شود تا در وضعیت تنفس بیمار بهبود پیدا کند.

اگر شما کاربران گرامی ساکن شهر اهواز و شهرهای اطراف آن هستید ما میتوانیم برای کمک به شما برای یافتن بهترین جراح بینی در اهواز لینک مربوطه را  به شما پیشنهاد نماییم.

باتشکر مدیریت سایت دکتر محمد علی حسینی متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی جراح و متخصص گوش حلق و بینی، با سابقه بیش از ۱۵ سال جراحی، بیش از ۴۵۰۰ جراحی بینی استخوانی و گوشتی و بیش از ۵۰۰ جراحی ترمیمی که قبلا توسط سایر همکاران جراحی شده بودند و اکثر آن ها نیاز به پیوند غضروف از گوش و یا دنده بودند، در اهواز مشغول به فعالیت هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =

Call Now Buttonتماس با پزشک