دکتر محمد علی حسینی 4 جراحی بینی 4 جراحی بینی کج و اثر درخشان آن در زیبایی
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی بینی کج و اثر درخشان آن در زیبایی

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

یکی از مشکلات شایعی که در بینی می تواند رخ دهد، کج بودن آن است. این کجی تا حدی است که اغلب در ظاهر نیز کاملا مشخص است و موجب سلب اعتماد به نفس افراد می شود. از همین رو اکثر افرادی که دچار این مشکل هستند، به جراحی بینی کج روی می آورند. برخی ممکن است کجی بینی را با انحراف آن یکسان بدانند. اما لازم است بدانید که این دو، دو مشکل مستقل از هم و متفاوت با یکدیگر هستند که یکی با هدف زیبایی و دیگری درمانی انجام می پذیرد. در ادامه می خواهیم در مورد عمل جراحی بینی کج بیشتر صحبت کنیم. ما را تا انتها همراهی نمایید.

عمل بینی کج

بینی کج به چه بینی گفته می شود؟

بینی کج به بینی گفته می شود که در خط فرضی صورت دارای تقارن نباشد و به سمت چپ یا راست صورت متمایل شده باشد. شکل آن از نمای جلویی صورت ممکن است کمی C شکل یا S شکل باشد. مهم ترین دلیل کج شدن بینی انحراف تیغه وسط بینی است که سپتوم نام دارد.

این تیغه در واقع یک دیواره نازک است که بین مجاری بینی قرار گرفته است. این حالت معمولا به صورت مادرزادی ایجاد می شود. از دلایل دیگری که موجب می شود ظاهر بینی کج شود، وارد شدن ضربه به بینی حین تولد است. همچنین شکستگی بینی بر اثر سانحه نیز می تواند از دلایل کج شدن بینی باشد.

به طور کلی و در بیشتر مواقع کج بودن بینی مشکلی خاصی را به لحاظ تنفسی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که کج بودن ناشی از انحراف سپتوم و از نوع شدید آن باشد ممکن است باعث بروز مشکلاتی در تنفس شود. مانند تنفس صدادار یا خر و پف هنگام خواب و یا تغییر در تن صدا. از این رو درمان کجی بینی با توجه به علت و شدت آن صورت می گیرد. در ادامه به روش های درمانی از جمله جراحی بینی کج و روش های غیر جراحی می پردازیم.

علل ایجاد بینی کج

کجی بینی دلایل مختلفی دارد اما در همه آن ها استخوان ها، بافت و غضروف بینی دچار ناهنجاری ساختاری هستند. دلایل کجی بینی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مسدود شدن دهانه استخوانی بینی
  • ناهنجاری های مادرزادی
  • شکاف کام و لب
  • ایجاد فشار در حین زایمان
  • و …

از دلایلی که ممکن است از بدو تولد وجود نداشته نداشته و بعدها منجر به کج شدن بینی شود، می توان به جراحت یا آسیب دیدگی بینی اشاره کرد که موجب جا به جایی غضروف و استخوان های آن و نیز کجی ظاهر بینی می شود. این اتفاقات معمولا در اثر ضربه شدید و یا تصادف رخ می دهد. عمل های زیبایی نیز یکی دیگر از عواملی است که ممکن است منجر به عدم تقارن بینی شود. اما معمول ترین و شایع ترین علل کجی بینی انحراف سپتوم و یا تیغه میانی بینی است.

درمان و جراحی بینی کج

درمان بینی کج شامل دو روش جراحی و غیر جراحی است که در ادامه شرح کاملی از آن ها را ارائه می دهیم.

جراحی بینی کج

معمولا هنگامی از روش های جراحی استفاده می شود که میزان و شدت کجی بینی زیاد باشد و با روش های غیر تهاجمی نتوان آن را برطرف کرد. دو نوع عمل جراحی وجود دارد که برای درمان بینی کج به کار می رود.

جراحی زیبایی بینی

در این جراحی غضروف و استخوان های بینی دستخوش تغییراتی می شوند و با برش و تراش آن ها بینی حالت نرمالی به خود می گیرد. در نهایت پوست بینی کشیده شده و بخیه انجام می شود. در این نوع از جراحی بینی کج، شکل بینی و اندازه آن متناسب با صورت تغییر می کند. این جراحی زیبایی تا حد زیادی می تواند نقایص مربوط به بینی کج را برطرف کند و نتیجه مطلوبی را ارائه نماید. عوارض احتمالی این عمل عبارتند از: عفونت، خونریزی، احتمال ایجاد اسکار و جای زخم. در برخی موارد ممکن است مشکلاتی مانند تنفس صدادار، بی حسی مداوم در اطراف بینی، تورم مداوم و یا عدم تقارن در بینی دیده شود.

سپتوپلاستی

راه درمانی دیگر که جز روش های جراحی بینی کج قرار دارد، عمل سپتوپلاستی است. در عمل های زیبایی بینی تمرکز جراح بر روی ظاهر بینی است تا کجی بینی را از بیرون بهبود بخشد و با اعمال تغییرات لازم کجی بینی را در ظاهر صورت از بین ببرد. اما جراحی سپتوپلاستی کجی بینی را از داخل برطرف می کند.

در این عمل، جراح بینی تیغه میانی که موجب کج شدن و انحراف بینی شده است را اصلاح کرده و بدین ترتیب بینی را به شکل قرینه ای در می آورد. افرادی که دارای سپتوم کج هستند، ممکن است دچار انسداد مجاری بینی نیز باشند که همه این اختلالات توسط جراحی سپتوم برطرف خواهند شد.

نمونه ای از جراحی کجی و انحراف بینی توسط دکتر محمدعلی حسینی

درمان های کجی بینی بدون جراحی

در مواردی که میزان کجی بینی زیاد نیست و یا انحراف بینی ناشی از آسیب یا ضربه است و مشکلات تنفسی  را به دنبال ندارد، برای درمان آن می توان از روش های غیر جراحی استفاده کرد. روش های غیر جراحی شامل تزریق ژل و انجام تمرینات خاص می باشد.

تزریق فیلر

این مواد می توانند به قسمت های نرم بینی تزریق شده و باعث از بین رفتن گودی یا کجی بینی شود. پزشک با بررسی کلی بینی و پیدا کردن نقاط دارای ایراد، با تزریق مواد پرکننده به آن مناطق باعث ایجاد تقارن در بینی می گردد و تا حد زیادی کجی آن را از بین می برد.

تزریق فیلر نسبت به جراحی بینی کج مزایایی به شرح زیر دارد:

  • غیر تهاجمی
  • هزینه کمتر
  • زمان بهبودی سریع تر

از طرفی می تواند عوارض جانبی مانند ایجاد عفونت و نازک شدن پوست را در پی داشته باشد. نکته مهم در این روش درمانی، تبحر پزشک برای تشخیص افرادی است که مشکل بینی آن ها با تزریق مواد پرکننده حل می شود. بسیاری از بینی های کج ممکن است کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل نباشند و نتیجه مطلوب را ارائه ندهند. همچنین میزان مواد تزریقی نیز نکته مهمی است که از سوی پزشک باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا تزریق نامناسب مواد می تواند وضع بینی را بدتر کرده و موجب بدفرمی و عدم تقارن آن شود.

انجام تمرینات خاص

ممکن است بارها شنیده باشیم که انجام تمرینات خاص می تواند شکل و ظاهر بینی را بهبود بخشد. در واقع انجام این تمرین ها به وسیله دستگاه های خاصی انجام می شود. بدین صورت که دستگاه کوچکی روی بینی قرار می گیرد که با ایجاد گرما و یا لرزش می تواند تا حدودی تغییرات لازم را اعمال کند. اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد انجام ورزش و یا استفاده از چنین دستگاه هایی می تواند کجی بینی را به صورت قطعی برطرف کند یا خیر.

معمولا بهترین و موثرترین راه برای درمان کجی بینی، جراحی بینی است. جایگزین کردن سایر روش ها با روش جراحی، ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. مانند آنچه در بالا به آن اشاره شد. ( عدم تقارن، نازک شدن پوست، مشکلات تنفسی و …)

مراقبت های پس از عمل بینی کج

عمل بینی کج نیز مانند سایر عمل های زیبایی نیاز به مراقبت هایی دارد که روند بهبودی را سریع تر می کند. مهم ترین نکته، عدم فعالیت به صورت سنگین و ورزش های پرتحرک است. دویدن، رقصیدن و حرکاتی که موجب تکان شدید سر می گردد باید چندین هفته پس از عمل کاهش یابد. استفاده از گچ در ابتدا و پس استفاده از چسب بینی برای فیکس کردن بینی ضرروی است.

خوشبختانه امروزه جراحی بینی چه ترمیمی و چه زیبایی با امکانات مناسب در همه شهرها وجود دارد. اهواز نیز به عنوان یکی از شهرهای جنوب کشور جزو مناطقی است که جمعیت زیادی در آن علاقه مند به جراحی بینی هستند.

دکتر محمدعلی حسینی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی جراح و متخصص گوش حلق و بینی، با سابقه بیش از ۱۵ سال جراحی، بیش از ۴۵۰۰ جراحی بینی استخوانی و گوشتی و بیش از ۵۰۰ جراحی ترمیمی که قبلا توسط سایر همکاران جراحی شده بودند و اکثر آن ها نیاز به پیوند غضروف از گوش و یا دنده بودند، در اهواز مشغول به فعالیت هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک