مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

جراحی بینی

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی بینی

تغییر شکل و فرم بینی از جمله اقداماتی است که می تواند تغییرات بسیاری را در زیبایی ظاهری ایجاد کند و توازن و تناسب بیشری به صورت بدهد. فرم بینی می تواند در اثر وارد آمدن ضربه و یا شکستگی تغییر کند، در برخی موارد این مورد می تواند جزء نقایص مادرزادی باشد.
فرم بد بینی و مواردی مانند پهن بودن نوک بینی و یا وجود قوز روی پل بینی می تواند زیبایی ظاهری صورت را تحت تاثیر قرار بدهد و اعتماد به نفس فرد را پایین بیاورد. در چنین مواردی، جراحی زیبایی بینی می تواند به رفع مشکلات ظاهری بینی کمک کند.
در برخی موارد، انحراف تیغه میانی و باریک شدن مجاری هوایی می تواند زمینه ساز مشکلات تنفسی شود. در چنین شرایطی، جراحی بینی می تواند به درمان و رفع این قبیل مشکلات کمک کند.
در کل، این گونه بگوییم که جراحی بینی می تواند با هدف زیبایی و درمانی انجام شود.

از جمله تغییراتی که جراحی بینی ایجاد می کند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

– برداشت قوز روی پل بینی
– تغییر فرم نوک و پل بینی
– بالا بردن نوک بینی، در مواقعی که نوک بینی سر پایین و افتاده باشد
– باریک و کوچک کردن سوراخ های بینی
یکی از توانایی هایی که متخصص گوش و حلق و بینی دارد این است که می تواند در عین اعمال تغییرات زیبایی بر روی بینی بیمار، به درمان مشکل تنفسی نیز کمک کند.

مشاوره با پزشک قبل از جراحی بینی

یکی از نکات مهم در خصوص جراحی بینی، انتخاب جراح با تجربه در این زمینه می باشد. بیمار باید در جلسات مشاوره شرکت کند، چرا که در این جلسات، در خصوص تکنیک های جراحی و اهداف و خواسته های بیمار صحبت می شود.
تصویربرداری های سه بعدی که توسط پزشک انجام می شود، جزئیات دقیقی از ساختار بینی را در اختیار پزشک قرار می دهد و نتایج جراحی نیز تا حد زیادی مشخص خواهد شد.
پزشک قبل از جراحی به آنالیز و بررسی کامل ساختار داخلی و خارجی بینی از جمله استخوان و غضروف و هم چنین میزان ضخامت پوست خواهد پرداخت.
شرایط جسمانی بیمار و سابقه مصرف هر گونه دارو بررسی می شود تا از عدم ابتلا به شرایط خاص پزشکی اطمینان حاصل گردد. برخی بیماری ها و اختلالات می توانند بر روند و نتیجه جراحی تاثیر بگذارند.
از بیمار خواسته می شود قبل از عمل، مصرف داروهایی مانند آسپیرین، نوافن، ژلوفن، مکمل های گیاهی و ویتامین ها را قطع کند. این داروها، خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
استعمال سیگار و دخانیات باید از چند هفته قبل و بعد از جراحی، کنار گذاشته شود.
روز جراحی، هیچ گونه مواد آرایشی نباید روی صورت باشد.

روند جراحی بینی به چه صورت انجام می شود؟

جراحی بینی با اعمال تغییراتی بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو همراه است. بعد از ایجاد برش در داخل بینی (روش بسته) و یا در کولومولا، ناحیه ای ما بین سوراخ های بینی (روش باز)، پوست از روی استخوان و غضروف برداشته می شود تا جراح بتواند به ساختارهای زیرین دسترسی پیدا کند.
گاهی ممکن است نیاز باشد استخوان و یا غضروف برداشته شود. گاهی نیاز به پیوند و گرافت غضروف از سایر نواحی بدن مانند دنده ها و یا گوش می باشد.
بعد از اعمال تغییرات مورد نیاز، پوست بر روی استخوان و غضروف کشیده می شود و برش ها بخیه زده خواهند شد.
اسپلینتی بر روی بینی قرار می گیرد تا فرم جدید بینی حفظ شود.
جراحی بینی، روش سرپایی است بدین معنا که بعد از جراحی، نیازی به بستری شدن بیمار نیست. کل روند جراحی در حدود یک تا دو ساعت به طول خواهد انجامید.

آیا جراحی بینی با درد همراه است؟

بسیاری از بیماران قادر به تحمل درد بعد از جراحی هستند، چرا که میزان درد بسیار جزئی است. با این حال، داروهای مسکنی برای بیمار در نظر گرفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که آستانه تحمل درد در هر بیماری متفاوت می باشد.
دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی بینی
یک سری موارد هستند که تقریبا در تمامی بیماران مشاهده می شوند، مانند کبودی اطراف بینی و چشم ها، تورم بینی و یا آمدن خون آبه از بینی. مشاهده این علائم هیچ گونه جای نگرانی ندارد، چرا که جزء روند طبیعی جراحی است و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد. استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش ورم و کبودی کمک کند.
آنتی بیوتیک های تجویز شده از سوی پزشک باید به موقع مصرف شوند تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید.
بسیاری از بیماران می توانند یک هفته بعد از جراحی، به محل کار خود برگردند.
توصیه می شود بیمار تا جایی که می تواند در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد، چرا که احتمال بروز ورم بینی بیشتر خواهد شد.
چسب روی بینی همواره باید زده شود. زمان دقیق تعویض پانسمان به بیمار گفته خواهد شد.
انجام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش، خم و راست شدن و یا بلند کردن اجسام سنگین به مدت حداقل چهار تا شش هفته ممنوع می باشد. این قبیل فعالیت ها، احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
استفاده از عینک، چه آفتابی و چه طبی، حداقل به مدت یک ماه ممنوع است. بعد از جراحی، نباید هیچ گونه فشاری به بینی و بخیه ها وارد شود.
سر باید تا حد امکان بالا نگه داشته شود.
تمامی نکات و مراقبت های لازم در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی بینی یا درمان در ناحیه گوش و حلق و بینی می توانید با دکتر محمد علی حسینی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در اهواز تماس حاصل نمایید. راههای ارتباطی با مطب ایشان:  ۰۶۱۳۴۴۴۹۸۹۴ یا پیج اینستاگرام .

در پایان این که،

جراحی بینی از جمله روش های زیبایی موفق در تغییر فرم و اندازه بینی و هم چنین رفع مشکلات تنفسی می باشد. درصد رضایت بیماران از این روش جراحی بسیار بالاست. بسیاری از بیماران، بلافاصله بعد از جراحی تغییرات را در ظاهر خود احساس می کنند، با این حال ممکن است چند ماه طول بکشد تا ورم بینی بخوابد و نتیاج نهایی جراحی مشخص شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در جراحی بینی یک سری اقدامات قبل و بعد بسیار مهم است که متقاضی جراحی بینی باید حتما آن را رعایت کند تا بهترین و آیده ال ترین نتایج را کسب کند.

در این مقاله سعی نموده ایم که توضیحات جامع و مفصل پیرامون مراقبت های بعد ازجراحی بینی گردآوری نماییم. جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ادامه مطلب ما را همراهی کنید…

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی

فرد باید قبل از هر چیزی در پی یافتن متخصص گوش و حلق و بینی حاذقی باشد که تمام جوانب قبل و بعد از عمل را از لحاظ تنفسی – بویایی و همچنین زیبایی در نظر بگیرد.

جلسات مشاوره را حضور داشته باشد تا توقعات و انتظارات خود را به جراح بینی بازگو کند.

گرفتن عکس های سه بعدی از بینی قبل از عمل الزامی است تا بیمار بعد از جراحی تفاوت را ملاحظه نماید.

اگر متقاضی بانو باشد، باید برخی آزمایشات از جمله تست بارداری  و سی تی اسکن را انجام دهد.

دو هفته قبل از عمل از مصرف هرگونه دخانیات، قلیان و نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کند، زیرا که تورم بعد از عمل را کاهش می دهد.

روز عمل بهتر است که یک ساعت قبل در کلینیک و یا بیمارستان حضور داشته باشد.

استحمام شب قبل از جراحی فراموش نشود.

به مدت 6 الی 8 ساعت ناشتا باشد.

از مصرف هرگونه داروی که باعث رقیق شدن خون می گردد به خصوص آسپرین و آنتی بیوتیک اجتناب نماید.

نکات بعد از جراحی بینی

بعد از عمل، برای این که بیمار از دوره نقاهت کوتاه مدتی برخوردار باشد، باید مراقبت ها و دستورالعمل هایی که به او آموزش داده شده است را انجام دهد که شامل:

توصیه می شود بلافاصله بعد از عمل بینی از کمپرس سرد و یخ در اطراف بینی، روی گونه ها، اطراف چشم به مدت 72 ساعت قرار داده شود.

اگر درد زیاد باشد به طوری که فرد از تحمل آن کلافه شده باشد، می تواند از قرص و داروی مسکن که با تجویز جراح بینی باشد، مصرف نماید.

سه روز بعد از جراحی زیبایی بینی باید به جراح بینی یا متخصص گوش و حلق و بینی خود مراجعه کرده و اقدام به خارج نمودن تامپون را از بینی نماید.

داروها و قرص هایی که جراح بینی تجویز نموده است را باید به درستی و طبق دستور العمل مصرف کند.

از نوشیدن مشروبات الکلی بعد از عمل اجتناب شود زیرا که باعث کاهش آب بدن و دفع ادرار می شود.

فرد باید تا دو هفته بعد از عمل طاق باز بخوابد، با این اقدام از چرخیدن در حین خواب و صدمه رسیدن به آن جلوگیری به عمل می آید. برای این منظور می تواند از دو بالشت استفاده کند تا سر مقداری از زمین فاصله داشته باشد.

شستشوی مرتب بینی با سرم نرم یا آب جوشانده شده سرد فراموش نشود.

جهت جلوگیری از زخم و خشک شدن پره های بینی می تواند از قطره نرمال سالین استفاده کند.

اگر گچ بینی برداشته شود و متقاضی احساس کند که بینی به شدت متورم است، نباید نگران شود زیرا امری کاملا طبیعی بوده و نیاز به زمان دارد که تورم و کبودی محو شود.

به هیچ وجه برای مصرف آب و مایعات از نی استفاده نشود، زیرا باعث ایجاد فشار بر ناحیه بینی شده و شدت درد را افزایش می دهد.

از خوردن مواد غذایی سفت، شور، داغ اجتناب شود و تا زمانی که بر روی بینی گچ هست بهتر است که سوپ و غذای نرم بخورد.

جهت تعویض چسب بینی بهتر است که به جراح بینی مراجعه کند، تا زمانی که خود متقاضی آموزش ببیند و نحوه درست چسب زدن را در منزل به تنهایی اجرا کند.

به هیچ وجه بینی را دستکاری و ماساژ بی جهت ندهد، زیرا در شکل گیری نهایی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

شایان ذکر است که بگوییم در صورت داشتن هرگونه علائمی مانند: تب بالا، خونریزی شدید از بینی، درد در ناحیه بینی، اسهال و استفراغ، گیجی و منگی، ضربان قلب و تنگی تنفس، ایجاد جوش های ریز زیر پوستی حتما باید به جراح بینی و یا متخصص گوش و حلق و بینی خود اطلاع داده تا موارد را قبل از حادتر شدن بررسی نماید.

گفته می شود که جراحی بینی دوره نقاهت طولانی ندارد و بیمار با رعایت دستورات و نکات آموزش دیده از جراح بینی خود و با استراحت یک هفته ای می تواند مجددا به فعالیت های روزمره زندگی خود بپردازد.

اگر شما کاربران گرامی ساکن شهر اهواز و شهرهای اطراف آن هستید ما میتوانیم برای کمک به شما برای یافتن بهترین جراح بینی در اهواز لینک مربوطه را  به شما پیشنهاد نماییم.

باتشکر مدیریت سایت دکتر محمد علی حسینی متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی جراح و متخصص گوش حلق و بینی، با سابقه بیش از ۱۵ سال جراحی، بیش از ۴۵۰۰ جراحی بینی استخوانی و گوشتی و بیش از ۵۰۰ جراحی ترمیمی که قبلا توسط سایر همکاران جراحی شده بودند و اکثر آن ها نیاز به پیوند غضروف از گوش و یا دنده بودند، در اهواز مشغول به فعالیت هستند.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک