دکتر محمد علی حسینی 4 جراحی بینی 4 جراحی ترمیمی بینی
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

جراحی ترمیمی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

جراحی ترمیم بینی

بسیاری از متخصصان، جراحی زیبایی بینی را مشکل ترین عمل جراحی پلاستیک صورت بیان می کنند، کالبد شناسی ناحیه بینی پیچیده، سه بعدی و متغیر است، عملکرد راه تنفسی به عوامل مختلفی بستگی دارد که با هر مانور جراحی تغییر می کند، با جمع شدن جای زخم پس از جراحی و ترمیم بینی  اصلاحات ساختاری صورت گرفته حین جراحی را در تمام طول عمر بیمار تغییر دهد، به همین دلایل جراحی زیبایی بینی، اولیه غالبا به نتیجه ای کمتر از حد ایده آل ختم می شود.

 دشواری و پیچیدگی جراحی مجدد بینی

با وجود اطلاعات فراوان در زمینه جراحی زیبایی بینی در اینترنت، آگاهی و انتقاد بیماران نیز افزایش پیدا کرده است، تعجب آور نیست که به طور تخمینی، 8-15 درصد بیماران جراحی زیبایی بینی اولیه نهایتا تحت جراحی زیبایی بینی مجدد قرار می گیرند.

جراحی مجدد زیبایی بینی  چالش های زیادی  به همراه دارد زیرا جراح باید باعمل بر روی یک ساختار دستکاری شده، شکل و عملکرد بینی را بازگرداند. مطالعه جراحی زیبایی بینی مجدد، مطالعه جراحی زیبایی بینی اولیه است.به همین دلیل الزامی است که جراح فرایند جراحی را با حداکثر اطلاعاتی که می تواند در مورد شرایط بینی کسب کند انجام دهد.

اگرچه بسیاری از جنبه های تجزیه و تحلیل قبل از عمل و تکنیک های جراحی، شبیه همان چیزی است که معمولا در جراحی زیبایی بینی اولیه وجود دارد، اما این روش باید بر روی نواقص،مشکلات و نافرمی  که معمولا در جراحی زیبایی بینی مجدد یافت می شود،متمرکز گردد.

ترمیم جزیی در جراحی بینی

ساختار بینی از سه جزء تشکیل شده است، از این رو هر تغییری بر روی هر کدام از این اجزاء لازم است با سایر اجزاء هماهنگ سازی گردد چرا که کوچکترین تغییری بر روی بینی ممکن است بزرگترین مشکل را در بینی فرد ایجاد نماید، که پزشکمتخصص را مسئول آن می دانند.

در برخی مواقع پیش آمده که فرد از جراحی بینی خود نسبتا رضایت دارد،  اما در صدد این است فرم و حالت ان را بهبود بخشیده و تغییرات جزیی بر روی آن اعمال شود، که در این مواقع ممکن است های لازم پزشک متخصص پس از بررسی های لازم، درخواست بیمار را برای جراحی و ترمیم مجدد بینی نپذیرد، چرا که ممکن است این جراحی  عوارض و مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید، در اینصورت ممکن است بیمار نپذیرفته و به پزشکان دیگر جهت ترمیم بینی خود مراجعه نماید، از این رو آن پزشک جراحی را مانند جراحی اولیه به طور کامل انجام داده و همچنین در قبال عوارض احتمالی که ممکن است برای فرد پیش آید هیچگونه مسئولیتی نپذیرد. لذا توصیه می گردد در صورت تشخیص پزشک به اینکه بینی شما نیاز به جراحی مجدد ندارد پافشاری ننمایید. با توجه به اینکه پزشک متخصص ریسک بالایی در جراحی بینی ترمیمی متحمل می گردد تا بینی فرد را به موفقیت آمیز ترین حالت ممکن جراحی نموده و رضایت بیمار را جلب نماید، کمترین تغییر بر روی جزیی ترین بخش بینی هم هزینه ای مشابه با جراحی کامل دارد.

ریسک جراحی مجدد بینی

همانطور که در بالا به آن اشاره شد جراحی بینی  یکی از جراحی های سخت در حوزه جراحی های زیبایی وپلاستیک شناخته شده است، چه بسا این جراحی به طور مجدد و ترمیمی انجام گیرد که  به مراتب پیچیده تر و سخت می باشد، لذا نیازمند دقت و ظرافت پبشتری می باشد و مانند جراحی اولیه بینی جایی برای آزمون خطا وجود ندارد، که در  صورت عدم موفقیت جراحی بینی فرد قادر باشد دوباره شانسی برای ترمیم آن داشته باشد.به عبارتی جراحی مجدد بینی آخرین شانس برای بهبود وضعیت و فرم بینی محسوب می گردد وعدم موفقیت آن ممکن است جبران ناپذیر باشد.

علل جراحی مجدد بینی

 • مشکلات تنفسی
 • نوک بینی غیر طبیعی
 • نامتقارن بودن سوراخ های بینی
 • فاصله زیاد بین سوراخ های بینی
 • قوز و انحراف بینی
 • کجی نوک بینی
 • تورفتگی و ناهمواری بینی
 • افتادگی نوک بینی

زمان جراحی مجدد بینی پس از جراحی اولیه

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از بیماران می کنند این است که پس از جراحی بینی اولیه خود در صورتی که از فرم بینی خود ناراضی باشند بلافاصله به دنبال اقدام به جراحی ترمیمی بینی می نمایند، در صورتی که برای اقدام به جراحی مجدد بینی حداقل یکسال زمان احتیاج دارد که بینی به فرم نهایی برسد و همچنین زخم های ناشی از جراحی اولیه به طور کامل برطرف شده باشد، نکته مهمی که باید درنظر گرفت این است که اگر بینی فرد آمادگی لازم برای جراحی مجدد بینی نداشته باشد، حتی اگر بهترین جراح بینی را انتخاب کرده باشد باز هم فرقی به حال وی ندارد و در نتیجه جراحی تاثیری نخواهد داشت.

جراحی ترمیمی بینی چگونه است؟

در جراحی اولیه بینی ممکن است تیغه غضروف بینی کاهش یابد از این رو برای جراحی بینی ثانویه لازم باشد که از غضروف برای ترمیم نوک یا پل بینی استفاده گردد، بدین منظور پزشک متخصص با برداشتن مقداری غضروف از برخی از نواحی بدن چون قفسه سینه و پشت گوش به ترمیم بافت ناهماهنگی های بینی می پردازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی بینی یا درمان در ناحیه گوش و حلق و بینی می توانید با دکتر محمد علی حسینی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در اهواز تماس حاصل نمایید. راههای ارتباطی با مطب ایشان:  ۰۶۱۳۴۴۴۹۸۹۴ یا پیج اینستاگرام .

ریکاوری پس از جراحی ترمیمی بینی

مهم ترین نکته ای که درباره جراحی ترمیمی بینی باید دانست این است که هیچگاه دوره ریکاوری دو بیمار پس از جراحی بینی یکسان نمی باشد، هرچند گه انتخاب بهترین جرراح بینی در به حداقل رساندن دوره ریکاوری نیز بی تاثیر نیست.

به طور کلی نوع بینی و پوست آن از عوامل تاثیر گذار بر روی دوره ریکاوری بینی ترمیمی می باشد، بطور مثال افرادی که پوست بینی آنها نازک است در مقایسه با افرلادی که پوست بینی آنها ضخیم است زود تر شاهد نتیجه نهایی بینی خود پس از جراحی خواهند شد، افرادی که پوست بین شان ضخیم است ممکن است 2 سال زمان ببرد تا نتیجه نهایی بینی خود را ببیند.

جراحی بینی ثانویه در اهواز

یکی از مهم ترین جراحی های زیبایی که اخیرا بسیار مورد استقبال متقاضیان خود واقع شده است، عمل زیبایی بینی یا جراحی رینوپلاستی می باشد. اما در بسیاری از مواقع افراد با انجام جراحی بینی از شکل و فرم نهایی بینی خود رضایت کامل را ندارند و یا مشکلات تنفسی را برایشان ایجاد کرده است به همین دلیل در پی اصلاح این عارضه، اقدام به جراحی مجدد می کنند. به عقیده بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در اهواز بر این مسئله باید در جراحی بینی اولیه و جراحی بینی ثانویه یا همان جراحی بینی ترمیمی در پی جراح بینی حاذق و باسوادی باشند که در همان عمل ابتدایی علاوه بر زیبایی در صورتی که فرد دارای مشکلات داخلی در بینی باشد، آن را در اولویت قرار دهد و برای اصلاحش اقدامات را اعمال نماید.

ما در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون جراحی بینی ثانویه، نکات و اقدامات قبل و بعد از عمل را بپردازیم. جهت اطلاع پیدا نمودن از دیگر معلومات دیگر بهتر است که ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید

بهترین زمان جراحی بینی ثانویه

اگر فرد دارای مشکلات و اختلالات جدی در بینی و یا ظاهر بینی باشد که به تشخیص جراح واقعا نیاز به اصلاح مجدد داشته باشد، و حدودا یک سال بعد از عمل بینی اولیه نیز زمان طی شده باشد، باید جراحی صورت گیرد.

جراح بینی باید خود نیز بعد از یک سال تمام تورم های داخلی را بررسی نماید که ترمیم پیدا کرده است در غیر این صورت فرد باید تا برطرف شدنش شکیبا باشد.

در جراحی بینی ثانویه بیمار باید تمام خواسته ها و مشکلات خود را دقیق به جراح بینی بگوید که شامل:

 • عدم اصلاح قوز بینی بعد از جراحی
 • درصورت افتادگی نوک بینی
 • سر بالا بودن بیش از حد نوک بینی
 • عدم برطرف شدن مشکلات تنفسی

اقدامات قبل از جراحی بینی ثانویه

اقدامات در جراحی بینی ثانویه همچون جراحی رینوپلاستی می باشد در نتیجه فرد آشنایی کامل دارد اما جهت یادآوری مجددا متذکر می شویم که :

فرد به هیچ وجه قبل از عمل داروی حاوی آسپرین دار مصرف نکند، زیرا خونریزی را در حین عمل افزایش می دهد.

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از یک ماه قبل و یک ماه بعد عمل ممنوع و بیمار باید اجتناب نماید.

بانوان آرایش خود را قبل عمل کاملا پاک کنند و آقایان ریش و سبیل را بتراشند.

بهتر است بانوان قبل از جراحی ناخن مصنوعی خود را ریمو کنند.

روش جراحی بینی ثانویه

اخیرا جراحی بینی باز نسبت به جراحی بینی به روش بسته اولویت پیدا نموده است و این به دلیل دید بهتر جراح در روش باز و دسترسی به کل ساختمان و غضروف بینی است. اما انتخاب هر کدام بستگی به روش کار جراح بینی دارد. در صورتی که در یک عمل بینی جراح بخواهد تغییرات بسیار جزئی و کوچک را انجام دهد اصولا از روش بسته استفاده می کند. اما این کلام بدان معنا نمی باشد که در تغییرات جزئی از روش باز استفاده نخواهد شد، بلکه بستگی به روش و متد جراح بینی دارد.

نکته: مدت زمان جراحی بینی ثانویه به دلیل پیچیدگی عمل ممکن است بین ۱:۳۰ تا ۲ ساعت طول بکشد، اما ممکن است که به ۳ ساعت هم افزایش پیدا نماید.

مراقبت های بعد جراحی بینی ثانویه

به هیچ وجه بعد از جراحی دخانیات مصرف نشود، چرا که باعث افزایش تورم در صورت خواهد شد.

به موقع مصرف کردن داروها فراموش نشود.

نوشیدن آب کرفس و آب آناناس در کاهش تورم صورت بسیار مثمرثمر است.

از مصرف غذاهای سفت و سخت که نیاز به جویدن زیاد دارد، پرهیز شود.

خندیدن و حرف زدن زیاد تا چند روز اول بعد از عمل ممنوع است.

پیاده بعد از ۲۴ ساعت از جراحی  پیشنهاد می شود.

عدم مصرف نمک و ادویه، همچنین به هیچ وجه مایعات را با نی ننوشید زیرا به اعضای صورت فشار وارد می کند.

مراجعه به مطب پزشک جهت برداشتن اسپیلنت و آموزش چسب زدن بعد از عمل الزامی است.

هزینه جراحی بینی ثانویه

به دلیل این که جراحی بینی ثانویه نیاز به ترمیم و بازسازی مشکلات ایجاد شده در بینی دارد و وقت و زمان آن نسبت به عمل اولیه بیشتر است، در نتیجه هزینه جراحی بینی ثانویه مقداری بیشتر است و جراح بینی باید تمام ابعاد را بررسی کند زیرا در بیشتر مواقع بیمار نیاز به پیوند غضروف خواهد داشت.

برای اطلاع پیدا نمودن از قیمت دقیق جراحی ترمیمی بینی بهتراست به دایرکت دکتر محمد علی حسینی مراجعه کنید و عکس های خود را ارسال بفرمائید تا هزینه برای شما ارسال گردد.

باتشکر مدیریت سایت دکتر محمد علی حسینی متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی جراح و متخصص گوش حلق و بینی، با سابقه بیش از ۱۵ سال جراحی، بیش از ۴۵۰۰ جراحی بینی استخوانی و گوشتی و بیش از ۵۰۰ جراحی ترمیمی که قبلا توسط سایر همکاران جراحی شده بودند و اکثر آن ها نیاز به پیوند غضروف از گوش و یا دنده بودند، در اهواز مشغول به فعالیت هستند.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک