دکتر محمد علی حسینی 4 جراحی بینی 4 انواع روش های جراحی بینی
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

انواع روش های جراحی بینی

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی های بینی را می توان بر حسب معیارهای مختلف، به انواع متفاوتی تقسیم بندی نمود. از لحاظ اینکه فرم اولیه بینی چیست؟ هدف از جراحی چه می باشد؟ در نهایت می خواهیم بینی به چه فرمی درآید؟ چه روشی برای جراحی انتخاب شود؟ همگی این موارد وابسته به یکدیگر هستند و در کنار هم می توانند روشی مناسب را برای عمل بینی رقم زنند.

دکتر محمدعلی حسینی در اتاق عمل و حین جراحی بینی

 

انواع جراحی بر اساس فرم اولیه بینی

نوع بینی ها در تعیین روش جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی بینی هر فرد دو حالت دارد، یا گوشتی است و یا استخوانی. ببینیم که چه ویژگی هایی موجب تمایز بین این بینی ها می شود.

بینی های گوشتی

ویژگی های این نوع بینی ها عبارتند از:

 • پوست ضخیم
 • بافت غضروفی ضعیف
 • نوک بینی پهن و افتاده
 • مشخص نبودن جزئیات بینی
 • وجود چربی در زیر پوست

نتیجه حاصل از عمل بینی های گوشتی، اغلب به مدت زمان طولانی تری برای بروز کردن نیاز دارد. از سوی دیگر افراد دارای این نوع از بینی ها بهتر است سطح توقع خود از جراحی بینی را در سطح واقع بینانه ای حفظ کنند و انتظار بینی های فانتزی و نیمه فانتزی را نداشته باشند.

ویدئوی فوق نتیجه جراحی بینی یکی از مراجعین دکتر حسینی را پس از 1 سال نشان می دهد.

بینی استخوانی

ویژگی های بینی استخوانی تماما برعکس بینی های گوشتی است.

 • دارای پوستی نازک و انعطاف پذیر
 • دارای لایه ای نازک از چربی در زیر پوست
 • بافت غضروفی بسیار محکم
 • پره های بینی باریک
 • دارای قوز یا پل روی بینی
 • استخوان نازک

تغییراتی که پس از جراحی بینی استخوانی حاصل می شود، برخلاف بینی های گوشتی، بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است. به علاوه امکان عمل بینی عروسکی نیز برای این افراد وجود دارد.

جراحی بینی فانتزی یکی از مراجعین خانم در اهواز

قبل و بعد جراحی بینی استخوانی خانمی جوان

 

انواع جراحی بر اساس فرم نهایی بینی

اینکه مراجعین تصمیم دارند با عمل بینی، فرم بینی خود را به چه شکلی تغییر دهند نیز یکی از عوامل موثر در نوع عمل جراحی می باشد. بنابراین لازم است ابتدا با جراح بینی خود مشورت نمایید تا بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.

جراحی بینی طبیعی

بینی های طبیعی معمولا بیشترین طرفدار را در میان آقایان دارند که می خواهند فرم بینی خود را با کمترین تغییرات محسوس تغییر دهند. البته در میان خانم ها نیز افرادی یافت می شوند که نمی خواهند از ظاهر بینی شان مشخص باشد جراحی رینوپلاستی انجام داده اند و تنها تمایل به اصلاح ایرادات ظاهری بینی خود دارند.

در کنار آقایان، افراد دارای بینی های گوشتی نیز جزو مناسب ترین کاندیدهای این نوع عمل بینی می باشند. در عمل رینوپلاستی به صورت طبیعی، ایراداتی مانند افتادگی و پهنای نوک بینی، قوز بینی و انحراف آن قابل اصلاح می باشد.

حراحی بینی عروسکی

بینی های عروسکی یا فانتزی به بینی هایی گفته می شوند که نوک بینی آن ها سربالا است و قوس بیشتری روی بینی وجود دارد. افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند نمی توانند عمل بینی فانتزی انجام دهند و در صورت انجام دادن نیز اغلب به نتیجه دلخواه خود نمی رسند.

این نوع عمل جراحی نیز بیشتر مورد توجه خانم هایی است که دارای بیینی های استخوانی هستند.

جراحی بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی نیز ترکیبی از بینی های طبیعی و عروسکی است. به این صورت که جراح برای چنین فرمی از بینی سعی می کند با تغییرات جزئی، بینی را کمی از حالت نرمال خود سربالاتر کند و کمی قوس هم به آن بدهد. البته تمامی این تغییرات به نحوی انجام می شود که تناسب بینی فرد، با دیگر اجزا و فرم کلی صورت او به هم نریزد.

پهنای بینی های نیمه فانتزی و اندازه حفرات آن ها، پس از جراحی کمی باریک تر از حالت اولیه و نچرال خود می شود.

نمونه ای از قبل و بعد جراحی های طبیعی و عروسکی بینی توسط دکتر محمدعلی حسینی

 

انواع جراحی بر اساس شیوه عمل بینی

روش هایی که برای عمل بینی وجود دارد دو نوع باز و بسته می باشد. روش مناسب برای هر فرد با توجه به نوع بینی، نوع پوست، ایراداتی که دارد و … انتخاب می شود.

رینوپلاستی باز

از روش باز برای عمل بینی هایی استفاده می شود که می بایست تغییرات چشمگیری بر روی آن ها اعمال گردد. نحوه جراحی به این صورت است که جراح در قسمت میانی بین دو حفره بینی، برشی ایجاد می کند تا بتواند پوست روی بینی را کاملا از استخوان بلند کند و به طور واضحی، به اجزای داخل بینی دسترسی داشته باشد.

همانگونه که انتظار می رود جراح در این شیوه دسترسی لازم برای اعمال تغییرات در بینی مراجعه کننده را دارد و می تواند با دقت کافی، نتیجه ای مطلوب را رقم زند.

نکته ای که در مورد رینوپلاستی به روش باز باید بدانید این است که با توجه به تغییرات بیشتری که ایجاد می گردد، میزان تورم، کبودی، زخم ها و به طور کلی عوارض جانبی ناشی از عمل نیز به مراتب بیشتر است.

رینوپلاستی بسته

در این روش، برش های جراحی، درون سوراخ های بینی ایجاد می گردند. از همین رو میدان دید جراح برای اعمال تغییرات کمتر از جراحی به روش باز است.

جراح در این روش نمی تواند پوست را از روس استخوان بلند کند و به همین خاطر از ابزاری مخصوص برای بالا نگه داشتن بینی استفاده می کند تا بتواند شرایط لازم برای عمل را فراهم نماید. در این روش تغییراتی که ایجاد می شود به شدت جراحی بینی باز نیست و از همین رو شاهد عوارض جانبی کمتری پس از آن می باشیم.

به طور کلی جراحی بینی به روش بسته با هدف اعمال تغییرات جزئی و رینوپلاستی به روش باز نیز به منظور رفع ایرادات اساسی در بینی هر فرد از سوی جراح انجام می پذیرد.

 

تفاوت جراحی باز و بسته بینی

تصویر فوق به صورت شماتیک تفاوت نحوه انجام پذیری جراحی بینی را نشان می دهد.

 

انواع جراحی بر حسب نیاز مراجعین

در کنار تمامی مطالب فوق، انواع دیگری از عمل های بینی وجود دارند که بر حسب نیاز فرد و هدف او اجرا می گردد. تا کنون بیشتر تمرکز ما روی جراحی زیبایی بینی بوده است اما تکلیف آن هایی که با مقاصد درمانی می خواهند جراحی رینوپلاستی انجام دهند، چه می شود؟

این افراد نیز می بایست ابتدا به یک جراح بینی خوب مراجعه کنند و پس از اینکه از مشکلات موجود، اطمینان حاصل نمودند با تشخیص پزشک، اقدامات لازم را انجام دهند. شاید اصلا نیازی به جراحی برای رفع مشکلات آن ها نباشد و با برخی راهکارهای دیگر، قابل حل کردن باشد.

برخی از انواع دیگر جراحی های بینی به شرح زیر هستند.

جراحی انحراف تیغه بینی

به تیغه بینی سپتوم می گویند و به جراحی انحراف تیغه بینی سپتوپلاستی. در این روش جراحی می توان انحراف سپتوم و یا دیواره ای که بین دو حفره بینی وجود دارد را عمل کرد.

چرا باید انحراف بینی را جراحی کرد؟ زیرا می تواند مشکلاتی مانند اختلالات تنفسی، خر و پف کردن، خونریزی بینی، عدم قرینگی سوراخ های بینی، کج شدن نوک بینی، ظاهر نامطلوب و … ایجاد کند.

جراحی ترمیمی بینی

این عمل جراحی زمانی انجام می پذیرد که فرد سابقه عمل جراحی بینی از قبل را دارد اما از نتیجه نهایی به دلایل مختلف راضی نیست. در چنین شرایطی لازم است به پزشکی با تجربه در این زمینه مراجعه شود تا با مشورت با او بتوان مطمئن شد که جراحی ترمیمی الزامی است.

بهترین زمان برای انجام عمل ترمیمی هنگامی است که زخم های ناشی از جراحی اولیه بهبود پیدا کرده و یا حداقل به وضعیتی پایدار رسیده باشند.

توجه داشته باشید که جراحی ترمیمی زودتر از موعد مقرر، نه تنها موثر نیست بلکه می تواند عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

فیلم فوق، نمونه ای از عمل ترمیمی بینی یکی از مراجعین خانم دکتر محمدعلی حسینی است که تغییر فرم بینی از طبیعی به فانتزی صورت گرفته است.

جراحی تیپ پلاستی

جراحی تیپ پلاستی به عمل نوک بینی گفته می شود که می تواند مشکلاتی مانند بزرگ و پهن بودن نوک بینی، انحرافات آن و … را بهبود ببخشد.

معمولا از تیپ پلاستی به عنوان جراحی مکملی نیز استفاده می شود که پس از عمل رینوپلاستی انجام می پذیرد.

 

جراحی قوز بینی

یکی از نکات مثبتی که برای این عمل جراحی وجود دارد این است که اغلب بدون اعمال بیهوشی و تنها با بی حسی موضعی انجام می گیرد و از همین رو با نام اصلاح قوز بینی بدون جراحی نیز شناخته می شود.

جراح برای اصلاح قوز روی بینی، پس از اعمال بی حسی، قسمت فوقانی بینی را می شکافد، استخوان روی بینی را به قدری تراش می دهد تا بتواند برآمدگی موجود در بینی را رفع کند.

دکتر محمدعلی حسینی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمدعلی حسینی جراح و متخصص گوش حلق و بینی، با سابقه بیش از ۱۵ سال جراحی، بیش از ۴۵۰۰ جراحی بینی استخوانی و گوشتی و بیش از ۵۰۰ جراحی ترمیمی که قبلا توسط سایر همکاران جراحی شده بودند و اکثر آن ها نیاز به پیوند غضروف از گوش و یا دنده بودند، در اهواز مشغول به فعالیت هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 19 =

Call Now Buttonتماس با پزشک